Çin kamışı avrupa piyasasinda güven kazandı

çin kamışıSon birkaç yılda dile getirdiğim gibi, avrupada Türk kamışına olan ilgi şimdi tamamen bitmekte.
Artık çin pazarı sayesinde kamış kıtlıgı kalmadı, hem ucuz ve türk kamışına kıyasla daha temiz, kaliteli ve anlaşmalara göre teslim edilmekte.
Avrupalı tüccarlar ve çatıcılar çin kamısından çok memnun, tüccarlar satarken ve çatıcılar döşeme yaparken sorun yaşamiyor.


Geçtiğimiz yıllarda Türk kamışından tüccarlar kalitede büyük sorunlar yaşadı ve artık türkiyedeki tüccarlarında hissettiği gibi, Türk kamışı hiçmi hiç ilgi görmüyor. 2016 yıl sonunda türk tüccarlarının depoladığı kamışlar elinde kalmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda bazen kalitesi kötüde olsa avrupada kamış kıtlığı olduğu için, bu kamışları kullanılıyordu. Artık Çin pazarı sayesinde buda olmuyor.
Türk kamışı avrupa piyasasında pazarını tamamen kaybetti ve yerini daha iyi kalitesiyle ve ucuzluğuyla çin kamışı yerini doldurdu.
Türk kamışı kaybettiği piyasayı geri kazanabilirmi? Artık çok zor. Türk tüccarları birbiriyle rekabet savaşı sırasında hem ürün kalitesini hemde pazarlarını 2009 yılından bu yana yavaş yavaş kaybettiler.

Kamış sahaları bilinçsiz kesim yapılarak, sahaya özel yapılmamiş traktörlerle (makinalarla) daha ucuz ve çok kamış kesimi yapmak amacıyla, sahanın dogası buzuldu. Önceleri biçiciler orakla kesim yaptığı zamanlar hem kamış kaliteli oluyordu ve sahanın zemini bozulmuyordu.
Bugün ise benzeri olamayan Sultan sazlığı kamışı kalitesini ve gördügü ilgiyi ne yazıkki kaybetti.
Hollandada ünlü bir gazetede çıkan bir yazı: “güzel bir çatı için çin’e gitmen gerek”. Tüccarlardan birinin verdiği demeç, yazıda ilgimi çeken bi söz ise, “hemde çok daha ucuz” yazisi.
Gördügünüz gibi dün türk kamışının reklamını yapan tüccarlar bugün çin kamışının reklamını yapmakta. Nedenmi? hem kalite konusunda müşterilerinden hiç şikayet almıyor hemde “çok daha ucuz” yani daha fazla kazanç.

Bu çin kamışıyla ilgili son yazım, biçicilerimiz, tüccarlarımız ve ilgili yerler ne zaman uyanacak…….