ilyas Tuna kamış çatı ustası Tel: +31 6 24655780 Doğadan size.. nostaljik, modern ve yüksek kalitede kamış çatıları.
Kamış çatı hakkında daha fazla bilgi istyorsanız lütfen bana ulaşın. Yıllarca deneyimli avrupalı ustalardan ve Hollanda kamışcılar federasyonundan edindiğim bilgilere ve yillarca kendi deneyimime dayanarak, sizlere dönemin kamiş çati hakkında en güncel bilgilerini verebilirim.
Gönder

Kamış çatı hakkında bilgiler

ilyas-tuna-Kamış çatı-ustasiEzelden beridir kamış, çatılarda kullanilmaktadır. Bu tekniğin nerden ve nasıl geldiğini kimse bilmez, ama bazı ipuçları vardır. Önceleri kamış doğada bol olan ve ucuz işgücü olan bir ürün idi. Bu nedenle çatılarda kamış ürününü kullanmak evi dış etkilerden korumak için pratik, kolay ve kiremitten ucuz bir çözüm olur hale gelmiti. Günümüzün deneyimi ve teknolojisi ile kamış, çatılarda kendisini kolayca çeşitli tip ve modern evlerde uygulanmaya izin verir hale gelmiştir.

duvar-duz-cephede-kamis-dosemeEskiden kamiştan çatılar ahır catilarinda, çiftlik evlerinde çatı olarak kullanılırdı, kamış çatılar avrupada bugün genellikle villa ve konakların yanı sıra kamu binaları ve müstakil evleri taçlandırır hale geldi. Çevre dostu ve doğa dosluğuyla, sıcak ve lüks bir görünümü olan ve kendisini kolayca herhangi bir ortamda dahil eder. Son yıllarda, cephe kaplaması olarak kamış uygulanmasını ve eğim açısı az olmasi sebebiyle çok uzun bir ömür beklenilmetdedir. Kamış paketi yaklaşık 30 la 35 cm kalınlığında uygulandığı çatılarda çok kuvvetli bir izolasyon tabakası sağlayarak, yazları ferahlatıcı bir serinlik ve kışları ise huzurlu bir sıcaklık yaşatır.

Kamis-cati-ustasi-ufakKamış çatının kalitesi ve dayanıklılığı tamamen kullanılan malzemenin kalitesine, çatının eğimine ve ustanın kamışın doğru döşemesine ve tecrübesine bağlıdır.

Bir kamış çatı, eğer iyi tasarlanılıp profesyonel ve düzgün şekilde döşendiği zaman yıllar için sağlam bir yatırımdır. Ömrü en az 30 yıl uzun olmalıdır, ancak 60 yılda istisna değildir. Belirli bir ömür teminatları, ancak nadiren verilebilinir. Kamış çatinin ömrü çeşitli faktörlere bağlıdır. Ve bütün bu faktörler usatanın elinde değildir. Çatının ömründe büyük rol oynayan faktör çatının kuşkusuz eğimidir, aynı zamanda gerektiği zaman bakım çatının ömrünü optimume ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır.

modern-kamis-cati-wolde-ufakKamış çatı bir su geçirmez çatı döşemesidir. Buda su geçirmez olmaduğu anlamına gelir.
Yağmurdan meydana gelen nem, kamış paketinin içerisine nüfuz edebilir ama çatının eğimli olasından dolayından, yağmur suyu kamış paketine zarar vermeden suratle aşağıya doğru akmalıdır.
Bir kamış çatının eğimi çatı kalitesini belirleyen birçok faktörlerden sadece birtenesidir.

Sonuçta bütün bu kalite faktörlerinin amaci, kamış çatınin yaş kalmasını minimüme indirmektir. Bir kamış çatı ne kadar kuru kalırsa, okadar ömrü uzar.

Sağlıklı, kaliteli ve uzun ömürlü bir kamış çati yapmak ev sahibinin, inşaatçının ve mimarın elindedir.  Bir mimar kamış çatiya uymayan bi tasarım yaparsa (örn. yetersiz eğim) kamış ustası en iyi kamış kullansa bile bu çatının ömrü uzun olamaz. Bir mimar kamış catı tasarımını bilinçli şekilde yapması gerekiyor. Türkiyede kamış çatı alanında deneyimli bir mimar olmaıdığı için, memnuniyetle ilgili mimarlara bir kamış çatı çiziminde elimden geldiğince yardım ederim, bu konuda bana ulaşabilirsiniz.

Bir kamış çatı, eğer iyi tasarlanılıp profesyonel ve düzgün şekilde döşendiği zaman yıllar için sağlam bir yatırımdır. Ömrü en az 30 yıl uzun olmalıdır, ancak 60 yılda istisna değildir. Belirli bir ömür teminatları, ancak nadiren verilebilinir. Kamış çatinin ömrü çeşitli faktörlere bağlıdır. Ve bütün bu faktörler usatanın elinde değildir. Çatının ömründe büyük rol oynayan faktör çatının kuşkusuz eğimidir, aynı zamanda gerektiği zaman bakım çatının ömrünü optimume ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır.

Kamış çatının ömrü ikiye ayrılır, bunlar : işlevsel ve estetik ömürlerdir.

Kamış çatının ömrü büyük payla ustaliğada bağlıdır. Ustalar arasında herzaman işçilik farkı vardır ki avrupai kamış çatılar için deneyimli usta Türkiyede hiç bulunmamaktadır.

kamış çatı bakım tamiriBir kamış çatıya nekadar iyi bakım yapılırsa, ömrü okadar kadar uzar. Yani çatıyı çam iğneleri, yapraklarla veya yosunla kirlenmiş ise çatının kuruma süresiuzar ve dolayayısıyla çcatının ömrü kısalır. Kamış çatının kurumasını kolaylaştırmada fayda vardır mesela bir bakım yaptırılarak. İyi ve zamanında bakım yatırımınızı ve çatının ömrünü korur. Kamış çatı bakımlarindada çeşitli bakim teknikleri vardır. Taraklama, sokma, kaplama, ekleme gibi. Yine meslek sırlarının detaylarına giremiyorum, detaylı bilgi için bana ulaşabilirsiniz. ilyas Tuna iletişim

yeni turk lirasiBir kamış çatının fiyatı birçok faktöre bağlıdır.
En önemlileri şunlardır:
– Piyasada iş miktarı;
– Çatının zorluğu;
– Kamış ustasının kalite bilincine;
– Nesnenin coğrafi konumu;
– Kullanılan malzemelerin fiyatı.
Yine meslek sırlarına saygıdan detaylara giremiyorum, detaylı bilgi için bana ulaşabilirsiniz. ilyas Tuna iletişim

"Kamış çatı ustalığı bir el sanadıdır, zanaattir, emek ister mesleğe saygı ve sevgi ister! ve tecrübe.

"

ilyas Tuna

Leave a Comment